RN73H1ETTP6201B25
Mfr.Part #:
RN73H1ETTP6201B25
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 6.2 kΩ 0.1 % 63 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance0.1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance6.2 kΩ
Power Rating63 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
Output Current1.4 A